NABORYInformacje o naborach, terminy i dokumenty

Kolejny sukces winiarzy Ziemi Tarnowskiej

Święto Polskiego Wina – Sokołowiec 2010.
Tegoroczne Święto Polskiego Wina trwające od 26.11. do 28.11 odbyło się w krainie wygasłych wulkanów na Pogórzu Kaczawskim w m. Sokołowiec leżącej w pobliżu góry Ostrzyca Proboszczowicka -zwanej potocznie Śląską Fudżijamą. W pierwszym dniu pobytu winiarze byli zaproszeni przez kasztelana zamku Grodziec na wspaniałą kolację podczas której panowała iście rodzinna atmosfera.

Drugi dzień rozpoczął się oficjalnym otwarciem Święta Polskiego Wina przez Dionizosa w asyście bachantek. Od godz. 10.00 można było zwiedzać stoiska przygotowane przez winiarzy, miejscowych rzemieślników ludowych jak i firmy zajmujące się produkcją i dystrybucją sprzętu winiarskiego. W śród stoisk polskich winiarzy było też stoisko winnicy z Gruzji gdzie można było zdegustować wspaniałe wina białe i czerwone. Na terenie wystawowym drugiego dnia odbyło się również szkolenie z dziedziny ochrony winorośli, prezentacja multimedialna winnic biorących udział w Święcie Polskiego Wina oraz prelekcja dotycząca sytuacji prawnej winiarstwa polskiego poprowadzona przez Naczelnika Wydziału Wyrobów Winiarskich, Napojów Spirytusowych i Rejestracji Producentów Wyrobów Akcyzowych w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Krzysztofa Potockiego.

Wieczorem odbył się bankiet na którym przeprowadzono konkurs win w ocenie publiczności, odczytano wyniki oraz wręczono nagrody konkursów w ocenie sommelierów i dziennikarzy. Po części artystycznej rozpoczęła się zabawa Andrzejkowa i wszyscy świetnie się bawili do późnej godziny.
W tym roku udział w ŚPW wzięły 23 winnice z różnych regionów Polski. Ziemię Tarnowską reprezentowały winnice : „Demeter” Weroniki i Wiktora Zagórskich, „Kuźnia” Joanny i Piotra Zagórskich z Gromnika i „Zawisza” Mariusza Chryka z Wesołowa gmina Zakliczyn n/Dunajcem ( winnica w m. Brzozowa gmina Gromnik). Te trzy winnice są członkami powstałego w tym roku Tarnowskiego Bractwa Winiarskiego.

Wszystkie winnice biorące udział w ŚPW wystawiły do konkursu kilkadziesiąt win w kategoriach: wina młode białe i czerwone, wina dojrzałe białe i wina dojrzałe czerwone, które oceniały dwie komisje – sommelierów i dziennikarzy. Tegoroczny konkurs win był nieco zmieniony ponieważ nie zastosowano podziału na winnice małe i duże. Tak więc małe początkujące winnice musiały konkurować z tymi dużymi z większym doświadczeniem.

Jak się okazało w kategorii młodych win 2010, wina winnic „Demeter” i „Kuźnia” wspaniale poradziły sobie z konkurencją. W komisji sommelierów w tejże kategorii winnica „Demeter” zdobyła pierwsze miejsce za wino Solaris 2010, a winnica „Kużnia” również za wino Solaris 2010 drugie miejsce. W komisji dziennikarzy sytuacja była odwrotna, winnica „Kuźnia” zdobyła pierwsze miejsce za wino Solaris 2010, a winnica „Demeter” drugie miejsce też za wino Solaris 2010.

Winnica „Zawisza” w tym roku wystawiała tylko dojrzałe wina, które również zostały bardzo wysoko ocenione. W kategorii wina dojrzałe białe w komisji sommelierów wino Irys 2009 zdobyło pierwsze miejsce a wino Phoenix 2009 trzecie miejsce. W kategorii wina dojrzałe czerwone w komisji sommelierów , wino Rubin 2009 zdobyło drugie miejsce a wino Monarch 2009 trzecie miejsce. W tej samej kategorii ale w komisji dziennikarzy wino Karmin 2009 zdobyło drugie miejsce. Jak co roku, tak i tym razem również publiczność wybierała najlepsze wina. W tej kategorii drugie miejsce zdobyło wino z winnicy „Zawisza” o nazwie Helios 2009. Warto wspomnieć, że wino Phoenix 2009 podczas Święta Winobrania 2010 w Zielonej Górze zdobyło drugie miejsce w kategorii win białych w konkursie o tytuł Grand Vin Winobranie 2010. Natomiast wino Rubin 2009 podczas trwania targów Enoexpo 2010 w Krakowie zdobyło srebrny medal w konkursie Polskich Win i było najwyżej ocenionym z win czerwonych.

W sumie te trzy winnice zdobyły połowę możliwych nagród co jest wielkim sukcesem potwierdzającym sensowność uprawy winorośli w naszym regionie do produkcji wysokiej jakości win gronowych.

Materiał opracował Mariusz Chryk