NABORYInformacje o naborach, terminy i dokumenty

Wycieczki po Pogórzu

Szkoła Podstawowa w Lubaszowej od kilku miesięcy aktywnie wędruje po Pogórzu. Uczniowie koła krajoznawczo-turystycznego wędrówkę rozpoczęli 8 grudnia – wycieczką do Szerzyn, by zapoznać się z pracą bednarza – zawodu, który w drugiej połowie XXw. został prawie zapomniany. Gościli w warsztacie Pana Stanisława Dudy, który pochodzi z Żurowej. Żurowa i Smarzowa zaliczały się przez dziesięciolecia do największych ośrodków rozwoju tego rzemiosła. Pan Stanisław Duda w niezwykle ciekawy sposób zapoznawał uczniów z techniką ręcznego wytwarzania naczyń drewnianych, beczek, kadzi, maselnic, konewek, wiader, cebrzyków, wanienek i kufli. Na koniec spotkania, każdy otrzymał drewniany upominek. Wszyscy uczestnicy wycieczki byli niezwykle zadowoleni. Z wielką niecierpliwością będą czekać na następną wycieczkę “szlakiem ginących zawodów”. (fotorelacja)

Po zimowej przerwie, dnia 30 kwietnia grupa uczniów wraz z nauczycielami wybrała się na pieszą wycieczkę na Nosalową.
Nosalowa (365 m n.p.m.) – grzbiet na Pogórzu Ciężkowickim, stanowiący południowe odgałęzienie w zachodniej części Pasma Brzanki. Grzbiet leży pomiędzy dolinami potoków Rzepianka i Rostówka. Porośnięty jest lasem mieszanym. Od 1995 roku przyroda wzniesienia objęta jest ochroną w ramach Parku Krajobrazowego Pasma Brzanki.
W 1486 roku w pobliżu szczytu lokowana była wieś królewska o nazwie Nosalowa, obecnie nieistniejąca. W swojej historii wieś należała do parafii w Rzepienniku Biskupim, zaś od 1840 roku do parafii w Jodłówce Tuchowskiej. (fotorelacja)

Dnia 12 maja 2010r. członkowie koła turystyczno-krajoznawczego byli na kolejnej wycieczce. Tym razem zwiedzili Ośrodek Edukacyjny Zespołu Parków Krajobrazowych Pogórza w Polichtach. Już dotarcie do ośrodka było ciekawą wędrówką połączoną z podziwianiem panoramy Pogórza, a następnie spacerem przez las. Na miejscu młodzi turyści przeszli ścieżką ekologiczną obserwując okazy miejscowej fauny i flory.
Na ścieżce można obejrzeć 30 gatunków roślin chronionych w naturalnych siedliskach. Szczególną atrakcją na trasie ścieżki jest staw z roślinnością wodno-błotną i 13-metrowym pomostem do obserwacji życia w stawie oraz murawa kserotermiczna z kilkunastoma światłolubnymi roślinami chronionymi.

Do ciekawostek przyrodniczych należy zaliczyć również występowanie na terenie wsi Polichty trzech schronów skalnych. Powstały one w piaskowcach ciężkowickich na skutek erozji i zawalenia się stropów fragmentów ławic skalnych. Schroniska te to zagłębienia pod okapami lub niewielkie korytarzyki utworzone pomiędzy blokami skalnymi. Ich długość sięga maksymalnie do 9 metrów. Ponadto w Polichtach występują złoża leczniczych wód siarczkowych.

Podczas II wojny światowej w podliskich lasach (przysiółek Sucha Góra, Słona) walczyły oddziały partyzanckie. Szczególnie mocno wryły się w pamięć mieszkańców walki partyzantów batalionu „Barbara”, które rozegrały się na przełomie września i października 1944 roku, co dziś upamiętniają pomniki. Do niedawna na skraju lasu na Suchej Górze, przy pomniku istniał także grób partyzanta poległego w czasie walk. Obecnie żołnierz spoczywa w mogile rodzinnej.

Wieś słynie również z pięknych krajobrazów i wychodzących z niej uroczych, leśnych szlaków turystycznych o różnym poziomie trudności. W pobliżu znajduje się drewniany, późnogotycki kościół pw. św. Mikołaja w Brzozowej o barokowym wystroju. Został on zbudowany zapewne w I poł. XVI w. Parafia w Brzozowej, obejmująca również Polichty, powstała jednak wcześniej – w końcu XIV w., pierwsza wzmianka o niej pochodzi z 1470 r. Warto zwiedzić także Pogórze Ciężkowickie – Ciężkowicko-Rożnowski Park Krajobrazowy, oraz odległy o 6 km ośrodek duszpasterstwa akademickiego na Jamnej. Zimą narciarze mogą skorzystać ze stacji narciarskich w pobliskim Siemiechowie.
(fotorelacja)

Tak wczesna edukacja młodych turystów jest niezwykle cenna. Dzieci poznają dzięki temu atrakcje oraz wartość swojego regionu. W przyszłości będą pozytywniej patrzeć na swoją „małą ojczyznę” oraz będą skuteczniej promować jej walory.

Informacje zaczerpnięte ze strony miejscowości Lubaszowa: www.lubaszowa.pl