NABORYInformacje o naborach, terminy i dokumenty

Festiwal Kultury Pogórzańskiej za nami!

Zakończył się VII Festiwal Kultury Pogórzańskiej w Ryglicach. Festiwal dotyczy szczególnie kultury i tradycji ludowej wsi. Spotkanie daje możliwość ukazania różnorodnych form aktywności kulturowych począwszy od Pogórza Przemyskiego poprzez Pogórze Ciężkowickie aż do Pogórza Wielickiego.

Konkurs „O Złotą Podkowę Pogórza”
Centralną częścią festiwalu jest Konkurs „O Złotą Podkowę Pogórza”. Konkurs to nie tylko konfrontacja dorobku artystycznego zespołów regionalnych, kapel ludowych, zespołów obrzędowych i śpiewaczych, ale także platforma nawiązywania współpracy artystycznej integracja twórców ludowych. W tym roku na scenie na ryglickim rynku nie zabrakło kapel ludowych, tańców, prezentacji obrzędów oraz przyśpiewek. Zmagania artystów ludowych oceniało profesjonalne jury w składzie: Aleksandra Bogucka – etnomuzykolog, Janina Kalicińska – etnochoreograf , Wiesława Hazuka – choreograf, Maria Cetera – etnograf oraz Beata Rompała – animator kultury ludowej. W tym roku pierwsza nagroda Złota Podkowa Pogórza oraz nagroda Burmistrza Ryglic trafiła do Siemiechowa. Zespół ludowy „Siemiechowianie” zaprezentowali się na scenie festiwalowej w trzech odsłonach jako grupa śpiewacza kobiet, kapela ludowa oraz dziecięcy zespół ludowy. Drugie miejsce na festiwalu jury przyznało zespołowi folklorystycznemu Beskidy. Trzecia nagroda trafiła do męskiego zespołu śpiewaczego „Porębianie” z Poręby Spytkowskiej.

Marka Pogórzańska
W tym roku Festiwal Kultury Pogórzańskiej został zorganizowany wspólnie z Pogórzańskim Stowarzyszeniem Rozwoju. Zarząd Pogórzańskiego Stowarzyszenia Rozwoju w uznaniu za pracę i działalność na rzecz promocji i rozwoju obszaru co roku przyznaje tytuł: Marka Pogórzańska. W tym roku to prestiżowe wyróżnienie zostało przyznane:
Spichlerzowi Dworskiemu w Ryglicach (Urzędowi Miejskiemu w Ryglicach) – za stworzenie rozpoznawalnego produktu turystycznego, promocję dziedzictwa kulturowego i obszaru Pogórzańskiego Stowarzyszenia Rozwoju na arenie ogólnopolskiej
Kołu Rękodzieła Artystycznego z Zalasowej – za pielęgnowanie, popularyzowanie i promocję rękodzieła artystycznego oraz dziedzictwa kulturowego obszaru Pogórzańskiego Stowarzyszenia Rozwoju na arenie ogólnopolskiej.
Gospodarstwu Agroturystycznemu Filipówka na Podlesiu z Uniszowej (Aldonie Mazurek i Wojciechowi Wantuchowi) – za wieloletnią działalność w branży agroturystycznej, stworzenie rozpoznawalnego produktu turystycznego, promocję produktu lokalnego i obszaru Pogórzańskiego Stowarzyszenia Rozwoju na arenie ogólnopolskiej.
Gospodarstwu Agroturystycznemu „Paryja” (Mieczysławowi Solarzowi) – za stworzenie rozpoznawalnego produktu turystycznego, promocję dziedzictwa kulturowego i obszaru Pogórzańskiego Stowarzyszenia Rozwoju na arenie ogólnopolskiej.

Konkurs Gazety Pogórzańskiego Stowarzyszenia Rozwoju
Podczas Festiwalu odbył się również konkurs Gazety Pogórzańskiego Stowarzyszenia Rozwoju. Specjalny numer gazety zawierał kupon konkursowy z pytaniami dotyczącymi wiedzy o Pogórzu. Rozstrzygnięcie konkursu miało miejsce na scenie głównej. Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!


Wystawy
Festiwal Kultury Pogórzańskiej w Ryglicach to nie tylko muzyka ludowa, ale także degustacja tradycyjnych potraw, wystawy twórców ludowych i ginących zawodów. Również w tym roku podczas Festiwalu można było zobaczyć m.in. wystawy rękodzieła artystycznego, twórczość całoroczną, kowalstwo artystyczne, garncarstwo a także haft komputerowy. Festiwal Kultury Pogórzańskiej to także lekcja tradycji ludowych, specyficznych form obrzędowych i starych zwyczajów dla młodego pokolenia. Wśród wszystkich uczestników: twórców ludowych, muzyków i śpiewaków, przedstawicieli ginących zawodów, zaproszonych gości, publiczności Festiwal wzbudza aktywność kulturową, zwiększa poziom integracji i aktywności społecznej, wzmacnia tożsamość regionu Pogórza.

Całość imprezy zakończył koncert zespołu „Po godzinach”. VII Festiwal Kultury Pogórzańskiej przeszedł już do historii. 22 września przy dźwiękach muzyki ludowej, wielobarwnych strojach ludowych oraz wystawach artystycznych i muzyce rozrywkowej mieszańcy regionu właśnie w Ryglicach pożegnali astronomiczne lato i przywitali jesień.


fot. Piotr Krzywoń


fot. Dawid Skruch

Wydarzenie było współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach LEADER Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 – działanie: Funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywania umiejętności i aktywizacja.