NABORYInformacje o naborach, terminy i dokumenty

Enoturystyka – szansa dla całego regionu

Enoturyści to osoby, które na co dzień piją wino, lubią o nim rozmawiać i interesują się tym co piją. Część z nich można nawet nazwać znawcami czy koneserami, ale to nie znaczy, że wyjazdy kierowane są wyłącznie dla specjalistów – wręcz przeciwnie. Z Wojciechem Giebutą – zastępcą redaktora naczelnego Magazynu „Czas Wina” rozmawia Jaonna Jałowiec.

Jaki jest profil enoturysty?
– Nasze biuro na razie organizuje imprezy wyjazdowe. Stąd też uczestnikami naszych podróży z winem są klienci z Polski. Są to przede wszystkim członkowie Klubu Domu Wina oraz czytelnicy magazynu Czas Wina. Zazwyczaj są to osoby, które na co dzień piją wino, lubią o nim rozmawiać i interesują się tym co piją. Część z nich można nawet nazwać znawcami czy koneserami, ale to nie znaczy, że wyjazdy kierowane są wyłącznie dla specjalistów – wręcz przeciwnie. Wycieczka enoturystyczna to znakomita okazja dla wszystkich którzy dopiero chcą „nauczyć się” wina to tego by poznać tajniki degustacji, nauczyć się rozpoznawania podstawowych rodzajów i gatunków wina.

Czego oczekują turyści?
Po pierwsze edukacji. Czyli tak przygotowanego programu by każdy z uczestników mógł dowiedzieć się jak najwięcej o danym regionie – o winach, regionalnych odmianach i charakterystycznych dla danego miejscach sposobów uprawy winorośli i produkcji win. Dlatego na dobrym wyjeździe enologicznym oprócz pilota-przewodnika powinien być także specjalista winiarski – najlepiej doświadczony sommelier, który na każdym kroku przekazuje swoją wiedzę i dzieli się doświadczeniem. Druga ważną rzeczą, której oczekują uczestnicy takich wyjazdów to możliwość poznania prawdziwego ducha miejsca. Nie wystarczy objechać kilu najpopularniejszych winnic czy miejscowości. Często o wiele ciekawsze jest spotkanie z mniej znanym winiarzem, który jednocześnie jest niezwykle ciekawa osobą, związaną z danym miejscem od pokoleń. Wieczór spędzony z takim człowiekiem, często daje wiele więcej niż niejeden wykład.

Jak wygląda typowa wycieczka zorganizowana w ramach enoturystyki?
Typowy wyjazd enologiczny organizowany przez firmę Wine-Service łączy w sobie trzy elementy: wino danego regionu, kuchnię – co nierozerwalnie łączy się z winem oraz szerokorozumianą kulturą danego miejsca. Przygotowując nasze wyprawy zwracamy szczególnie dużo uwagi na miejsca w których jemy. Podobnie jak winnice są to zawsze sprawdzone lub polecane przez zaprzyjaźnionych winiarzy. To coś co klienci bardzo wysoko sobie cenią. Bo przecież nikt kto sam wybierze się do Toskanii nie będzie wiedział, ze najlepsza miejscowa trattoria w Greve nie znajduje się przy rynku tylko na peryferiach miasteczka między parkingiem a przystankiem autobusowym. My to już wiemy.
Ale poza kulinarnio-winiarskim programem są naturalnie przerwy… Jeżeli podróżuje się po wspomnianej już Toskanii to trudno nie przeznaczyć choć chwili na spacer po Sienie czy Florencji. Zatem część czasu przeznaczamy na bardziej turystyczne zwiedzanie. To szczególnie ważne przy wyjazdach na inne kontynenty. Trudno przecież podczas pobytu w Afryce Południowej nie pojechać na Przylądek Dobrej Nadziei lub nie wybrać się na safari. Możliwość przejechanie się na słoniu lub pogłaskania młodego lawa daje taką samą frajdę jak degustacja najlepszych win z Bordeaux.

Co pokazują Państwo enoturystom?
Wyjazdy enologiczne często są pretekstem do odwiedzania ciekawych miejsc, których nie znajdziemy w ofertach tradycyjnych biur turystycznych. Mało kto pojechałby do Urugwaju gdyby nie wina. A przecież to niezwykle ciekawy kraj, w którym nie tylko wino warte jest uwagi. Podobnie z Argentyńska Mendozą, która zupełnie zdominowana jest przez modne Buenos Aires. Zresztą nie ma co daleko szukać. Niedaleko Polski na Węgrzech mamy kilka wyjątkowych regionów winiarskich, w których oprócz doskonałych win możemy spotkać świetną kuchnię na światowym poziomie oraz zabytki i miejsca na prawdę godne odwiedzenia. Zawsze chcemy pokazać ducha miejsca – genius loci. My pokazujemy to przez wina – oraz ludzi, którzy je tworzą.

Rozmawiała: Joanna Jałowiec

Źródło informacji: www.turystykamalopolska.pl