NABORYInformacje o naborach, terminy i dokumenty

12. Dożynki Powiatu Tarnowskiego

W niedzielę 29 sierpnia 2010 r. odbyły się 12. Dożynki Powiatu Tarnowskiego. Organizatorzy w sobotę spoglądali w niebo (którego nie było widać) – deszcz i chmury oraz zimny wiatr powodowały zmartwienie i niepokój. Jednak niedziela okazała się na szczęście cieplejsza, słońca (wyglądającego zza chmur, ale jednak) było więcej i dożynki można było rozpoczynać. Dożynki rozpoczęła Msza św. w kościele parafialnym, a następnie korowód dożynkowy przeszedł w okolice Centrum Kultury, Sportu i Promocji, gdzie rozpoczęły się oficjalne obchody. Po przedstawieniu obrzędu dożynkowego przez „Świerczkowiaków”, głos zabrali starosta tarnowski Mieczysław Kras i wójt gminy Pleśna Wiesław Zimowski. Starosta podziękował wszystkim rolnikom za trud włożony w tegoroczne zbiory, które były wyjątkowe – najpierw deszcze, a potem upały spowodowały, że żniwa okazały się trudne i plony mniejsze niż w latach poprzednich. – Ale rolnik zawsze cieszy się z tego, co zbierze i nawet za te mniejsze plony też musimy podziękować – dodał Mieczysław Kras. Z kolei wójt Pleśnej przypomniał, co działo się w czerwcu na terenie gminy. Wiesław Zimowski podziękował wszystkim, którzy włączyli się w pomoc dla poszkodowanych mieszkańców gminy. Przypomnijmy – Pleśna najbardziej została dotknięta osuwiskami, które odebrały kilku rodzinom dorobek życia. Dlatego, aby im pomóc, tegoroczne dożynki miały skromniejszy wymiar. Starostwo Powiatowe w Tarnowie wspólnie z gminą Pleśna i firmą Poldim, która miała przekazać pieniądze na tzw. gwiazdę wieczoru zdecydowały, że przekażą materiały budowlane najbardziej poszkodowanym rodzinom. W ten sposób trzy rodziny dostały cegłę na budowę domów na kwotę blisko 20 tys. zł. Zakupiono ją po promocyjnych cenach w firmie Leier. Przekazanie czeków/promes nastąpiło właśnie na dożynkach powiatowych.


W trakcie, gdy trwały przemówienia gospodarzy i gości, specjalne jury oglądało wieńce dożynkowe – zarówno gminy Pleśna – jak i te przywiezione na konkurs powiatowy. Wicestarosta Mirosław Banach – przewodniczący, Maria Cetera z Muzeum Etnograficznego w Tarnowie Krystyna Baniowska-Stąsiek, Władysław Węgiel – zastępca wójta gminy Pleśna oceniło 12 wieńców reprezentujących gminy powiatu tarnowskiego i postanowiło przyznać nagrody w dwóch kategoriach. Nastąpiło to po prezentacji wieńców i grup wieńcowych – barwnych, nieraz dowcipnych i stylizowanych na staropolskie obrzędy dożynkowe. Sporo grup pojawiło się w strojach, które królowały na polskiej wsi podczas żniw 100 i więcej lat temu.

W kategorii wieńca tradycyjnego przyznano:
I miejsce i nagrodę – Gminie Zakliczyn (750 zł)
II miejsce i nagrodę – Gminie Ryglice (600 zł)
III miejsca i nagrody – Gminie Ciężkowice i Gminie Rzepiennik Strzyżewski (po 500 zł)

W kategorii wieńca współczesnego przyznano:
I miejsce i nagrodę – Gminie Pleśna – wieniec z Woźnicznej (650 zł)
II miejsce i nagrodę – Gminie Wojnicz (500 zł)
III miejsce i nagrodę – Gminie Tarnów – (400 zł)

Komisja przyznała dodatkowo dwa wyróżnienia: Gminie Tuchów oraz Gminie Szerzyny (po 250 zł). Pozostałe grupy wieńcowe otrzymały okolicznościowe dyplomy i nagrody pieniężne po 200 zł.

Wieńce budziły zachwyt wieli widzów – szczególnie tych spoza ziemi tarnowskiej, bowiem w Pleśnej sporo było osób, które wypoczywały w powiecie tarnowskim.

Po rozdaniu nagród dla grup wieńcowych przyszedł czas na świętowanie – na scenie pojawił się Zespół Pieśni i Tańca „Świerczkowiacy”, który pokazał swoje wysokie umiejętności a później orkiestra ze Szczepanowic pokazała, że „jest w orkiestrach dętych siła”.

Podczas Dożynek Powiatu Tarnowskiego i Gminy Pleśna na publiczność czekało wiele atrakcji: degustacje lokalnych potraw, stoiska rękodzieła artystycznego i wesołe miasteczko. Wieczorno-nocna zabawa taneczna w temperaturze 10 stopni też była udana – niektórzy wrócili do domów grubo po północy…