NABORYInformacje o naborach, terminy i dokumenty

Hubertus 2010


fot. Wiesława Bałut

W sobotę 6 listopada br. po raz kolejny odbędzie się „Hubertus”. Rozpoczęcie zaplanowano na godz. 8:30 na ul. Długiej w Tuchowie. Na chwilę obecną zgłoszono udział 60 koni.

Planowana trasa:
8:30 Zbiórka i początek imprezy na ul. Długiej przed stawami
Przejazd na ul. Partyzantów
Przejazd do Tuchowskiego Lasu
Przejazd na Bacówkę w Trzemesnej
Zjazd do Karwodrzy
Wjazd do lasu
Przejazd na pole gonitwy (pola za Domem Opieki Społecznej
14:00 Gonitwa


Trasa rowerowa 746984 – powered by Wandermap 

W organizację Hubertusa aktywnie włączyli się mieszkańcy Karwodrzy m.in. udostępniając remizę OSP oraz zabezpieczając trasę przejazdu przez Karwodrzę.

Zobacz fotorelacje z poprzednich lat:
rok 2009 (galeria 1)
rok 2009 (galeria 2)
rok 2008

Co to jest „Hubertus”?
“Hubertusy”, bo tak potocznie nazywa się te biegi, są symboliczne. Nie ma psów, a lisem jest jeden z jeźdźców z przypiętą do lewego ramienia lisią kitą. Można też kitę ukryć w określonym rejonie (np. pod konarami drzew) i wtedy zabawa polega na jej odnalezieniu (tzw. “lis szukany”).

Zasady
Nieważne z jaką formą hubertusa mamy do czynienia, musimy pamiętać, że jest to święto, a to zobowiązuje do przestrzegania kilku podstawowych zasad.

  • Pierwszą z nich jest zadbanie o odpowiedni strój jeźdźca. Może być klasyczny myśliwski – czerwony frak, biała koszula, biały żabot lub krawat, białe bryczesy, czarne buty z brązowymi mankietami oraz irchowe rękawiczki. Na głowie obowiązkowo toczek! Może to być również strój taki, jak na zawodach jeździeckich. Jednak najważniejsze jest, aby był to strój odświętny.
  • Koń w taki dzień powinien być zadbany bardziej niż zwykle – to druga zasada. Dla podkreślenia wielkości tego święta można np. wpleść mu w grzywę wstążeczki lub zapleść warkoczyki. Należy również bezwzględnie dbać o bezpieczeństwo konia i jego komfort, gdyż to dzięki koniom jeźdźcy tak miło mogą spędzać czas.
  • Zasada trzecia, to przestrzeganie regulaminu biegu. Sprzyja to dobrej atmosferze podczas całej zabawy i pozwala uniknąć nieprzyjemnych wypadków. Każdy bieg prowadzi master i nikt nie może go wyprzedzać, na końcu jedzie kontrmaster, który pomaga utrzymać porządek jazdy. Jeźdźcy muszą przestrzegać wcześniej ustalonego szyku jazdy, aż do momentu rozpoczęcia gonitwy za lisem. Niedopuszczalne jest zajeżdżanie drogi innym czy najeżdżanie na jadącego przodem jeźdźca.
  • Kolejna bardzo ważna zasada, to bycie dżentelmenem. Na przykład, o ile nic tak nie podnosi atmosfery jak odrobina mocniejszego trunku, o tyle nic jej nie psuje tak, jak jego nadmiar.

Historia
W Tuchowie pierwszy hubertus został zorganizowany 7 listopada 1993 roku przez Grażynę i Jacka Kańków. Przy tej okazji odbyło się otwarcie ośrodka szkoleniowego jazdy konnej “Saroyan”, którego są właścicielami. Hubertusy w ośrodku były organizowane regularnie co rok i cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem sympatyków jeździectwa z Tuchowa i okolic. Ostatni hubertus w OJK “Saroyan” odbył się w 2003 roku na dziesięciolecie otwarcia ośrodka.
Po krótkiej przerwie tradycja hubertusa została wznowiona w 2006 roku z inicjatywy Wacława Sajdaka. Od tego czasu, co roku organizacji hubertusa podejmują się inne osoby, z nie mniejszym zaangażowaniem osób zainteresowanych udziałem w zabawie.

Tekst: Dorota Piątek, Magdalena Piątek

Rozmiar czcionki
Zmień kolorostykę