NABORYInformacje o naborach, terminy i dokumenty

Szlak Tradycyjnego Rzemiosła – bo rękodzieło jest piękne

Od łyżki dziegciu do beczki miodu, Podróże po bednarskiej krainie, Wschodem zaczarowani – Tam na Łemkowyni, Jak powstaje płanetnik – rzeźba ludowa spod Babiej Góry – to tylko niektóre z propozycji wycieczek tematycznych po Szlaku Tradycyjnego Rzemiosła Małopolski. Zachęcamy do śledzenia strony www.szlakrzemiosla.pl, tutaj przygotowywana jest informacja na temat trasy regionu tarnowskiego. Znajdziemy m.in. informację o garncarzu z Czermnej, bednarzu z Szerzyn czy pszczelarzu z Zabłędzy. Zapraszamy.

SZLAK TRADYCYJNEGO RZEMIOSŁA MAŁOPOLSKI to pomysł na niekonwencjonalny sposób spędzenia wolnego czasu, na połączenie aktywnego wypoczynku z nauką technik rzemieślniczych, a przede wszystkim zachęta do spotkań z ludźmi, dla których rzemiosło jest nie tyle zawodem czy hobby, ale pasją i życiem. Podróż Szlakiem jest również okazją do odwiedzenia pięknych i ciekawych miejsc, leżących najczęściej poza głównymi trasami turystycznymi. Szlak otwiera drzwi i zaprasza do stuletniej garncarni, izby maziarskiej, tradycyjnego warsztatu tkackiego czy największej w regionie plantacji wikliny.

Szlak został w tym roku powiększony o kolejnych twórców oraz rzemiosła i dziś liczy sobie 130 twórców, reprezentujących 25 rzemiosł w blisko 80 miejscowościach. Rzemieślnicy i artyści zapraszają do odwiedzenia swoich pracowni, wzięcia do ręki dłuta, szydełka czy gliny. Samodzielnie zrobiona koronkowa serwetka, wystrugane własnoręcznie drewniane zabawki czy wykonane na prawdziwym kole garncarskim naczynia, będą zapewne cenną pamiątką z weekendowych wypadów za miasto. Indywidualne spotkania i warsztaty są możliwe po telefonicznym uzgodnieniu terminu.

Obecnie SZLAK TRADYCYJNEGO RZEMIOSŁA MAŁOPOLSKI tworzy sześć tras – Suska, Limanowska, Gorlicka i Sądecka, Krakowska i Tarnowska. Przed wybraniem się na wycieczkę warto skorzystać z wirtualnego przewodnika – portalu www.szlakrzemiosla.pl. Znajdziemy tam informacje o twórcach i rzemiosłach, interaktywną mapę z propozycjami tras, dane kontaktowe, wskazówki dojazdu (również dane GPS), specjalnie przygotowane oferty turystyczne, materiały multimedialne, regionalne aktualności kulturalne i wiele innych informacji. Domy i warsztaty twórców ze Szlaku oznakowane są specjalnymi tabliczkami. Na stronie internetowej możemy się również zapoznać z kulturalnymi wydarzeniami z regionu oraz bazą instytucji, nie tylko tych najbardziej znanych, dużych muzeów i skansenów, ale także tych niewielkich, tworzonych przez prawdziwych pasjonatów.

SZLAK TRADYCYJNEGO RZEMIOSŁA MAŁOPOLSKI jest realizowany przez Fundację NADwyraz, przy współpracy i wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Projekt ma na celu ochronę i promocję dziedzictwa kulturowego i żywej tradycji naszego Regionu. Szlak pozostaje wciąż otwarty na nowych twórców i miejsca niezwykłe.

Źródło informacji: www.turystykamalopolska.pl