NABORYInformacje o naborach, terminy i dokumenty

Pogórzańskie Stowarzyszenie Rozwoju łączy tradycję ze współczesnością podczas Etno Warsztatów Stylu

15 września w Domu Kultury w Tuchowie odbyły się Etno Warsztaty Stylu zorganizowane przez Pogórzańskie Stowarzyszenie Rozwoju w Tuchowie. Podczas nich uczestnicy wysłuchali prelekcji etnograf na temat pochodzenia lokalnych strojów ludowych z terenu gmin: Tuchów, Ryglice, Rzepiennik Strzyżewski, Szerzyny, Gromnik oraz stylistki mody o podstawowych typach sylwetek, współgrających z nimi fasonów i krojów ubrań, iluzji optycznych linią, wzorem i kolorem a także roli dodatków w codziennych stylizacjach.
Prelekcję na temat strojów ludowych zarówno damskich, jak i męskich, przeprowadziła Urszula Gieroń – etnograf Muzeum Etnograficznego w Tarnowie. Uczestniczka badań terenowych na temat obrzędowości ludowej, sztuki, wierzeń, stroju, pożywienia, historii i świadomości historycznej mieszkańców wsi. Autorka wielu opracowań etnograficznych i artykułów.
Warsztaty stylu poprowadziła Agnieszka Jelonkiewicz – jedna z pierwszych certyfikowanych konsultantek wizerunku w Polsce, historyk sztuki, trener, odznaczona Diamentem Biznesu 2016 jako Firma Godna Zaufania, ekspert z historii mody, komentatorka aktualnych trendów, autorka kilkuset publikacji w pismach branżowych i portalach internetowych, gość mediów.
Celem warsztatów było przypomnienie historii ubioru Pogórzan, w szczególności z terenu pięciu gmin wchodzących w skład Pogórzańskiego Stowarzyszenia Rozwoju, edukacja kobiet w zakresie stylu, mody oraz ożywienie tradycji strojów ludowych poprzez wprowadzenie pewnych elementów, motywów we współczesne stylizacje tak, by stawały się one atrakcyjne na co dzień i wciąż aktualne.
Każda z pań obecnych na spotkaniu mogła liczyć na indywidualną konsultację ze stylistką, która pomogła w określeniu rodzaju sylwetki, doradziła jakie fasony, długości powinno się nosić, aby podkreślać kobiece kształty i aby każda kobieta czuła się piękna i pewna siebie.
Po indywidualnych konsultacjach wszystkie uczestniczki pod czujnym okiem pań etnograf i stylistki tworzyły stylizacje współczesne z elementami strojów ludowych.
Sobotnie popołudnie dla wszystkich było zarówno niezwykłym doświadczeniem, jak i inspirującą przygodą, która miała na celu uświadamiać, że styl jest czymś indywidualnym, niezależnym od trendów i zasobności portfela, a w oryginalnym połączeniu, w tym przypadku z ludowymi strojami lokalnymi, staje się niepowtarzalny, klimatyczny i tożsamy z miejscem, w którym się żyje, w którym się mieszka.